A „Csalóka” Napköziotthon élete

A „Csalóka” Napköziotthon élete

Tapasztalataink azt erősítették meg, hogy a gyerekek felszabadultabban tudják megmutatni önmagukat, tudásukat, ha ezt játékos, kötetlen tevékenységek és nem szerepeltetős műsorok által valósulnak meg. Dr. Vekerdy Tamás véleménye alapján: „...a gyereknek sok mozgásra, szabad játéklehetőségre, mesehallgatásra, utánozható tevékenységekre, együtt éneklése - festése, formázásra – és mind e tevékenységben szabadságra van szükségük, hogy a képzelet képei szabadon áramoljanak, mint az álom. Mert csak ez biztosítja a külvilágról és saját belső világukról nyert benyomásaik feldolgozását, tagolását a tájékozódását a világban és a megismerést.” Ezt szem előtt tartva terveztük idei megmozdulásainkat.

                A tanévet a kiscsoportosok beszoktatásával kezdtük. Az idei évben nyolc 3 éves kisgyerekkel ismertettük meg az óvodai életet. Az első két hétben bemutattuk nekik az óvodánkat és környékét. Ellátogattunk a templomkertbe, ahol faleveleket gyűjtöttünk.

Szeptember végén a Magyar Népmese alkalmával a „Csillag” csoport meghívott vendége Páll Ibolya, bábművész volt, kinek meséje révén a szülőknek alkalmuk nyílt részt venni egy színvonalas bábelőadáson. Ezt követte a mese-kvíz, értékeléssel és jutalmazással, valamint útravalóul mézespogácsát vihettek magukkal, amit fantáziájuk és kézügyességük mértékében dekoráltak.

Az őszi témakör záróakkordjaként megszervezésre került a termésbáb és tökfaragó délután, ahol kevés kivétellel, szép számban és jó hangulatban termésbábok, illetve őszi kopogtatók, ajtó- és ablakdíszek kerültek megalkotásra. A kis töklámpások fényt csempésztek a beköszöntő estébe.

A Márton-napra már november elejétől készülődtünk a gyerekekkel. Megismerkedhettek Szent Márton legendájával, egészítettük a lámpásainkat, amelyek Márton püspök szeretetének és jóságának melegségét jelképezték. A fejdíszek, amelyeket szintén a gyerekekkel együtt készítettünk, az együvé tartozás érzését segítették elő. A hét zárómomentumaként a gyerekek libabálba hívhatták szüleiket, ahol közös körjátékozással és mondókázással teremtettünk játékos hangulatot a „Csalóka” napköziben. A gyerekek emlékeztették szüleiket a Márton-napi hiedelemre, hogy: „Aki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik!” Ezért a körjátékok után a gyerekek megvendégelték szüleiket az általuk készített libasüteménnyel, majd együtt lakmározhattak a hagymás, zsíros kenyérből és teából. A rendezvényünk nagyon jó hangulatban telt, és örülünk, hogy sikerült megismertetnünk és ápolnunk ezt az ősrégi szokást, melyet egyre kevesebben ismernek, mivel egyre inkább a Halloween árnyékában kerül ez a szép hagyományunk.

Az iskola másként héten a „Hasznos haszontalanságok” téma keretében egyben a tavalyi „Semmiségekből nagyszerű játékok” projekt folytatásaként felelevenítettük, elmélyítettük tudásunkat az újrahasznosítás terén. A gyerekek betekintést nyerhettek, hogy a hulladékokból is készíthetnek nagyszerű játékokat, hasznos tárgyakat. Ezt megerősítvén a gyerekek a szülőkkel együtt kreálhattak valami újat, valami hasznosat. Az elkészült alkotásokat egy kiállítás keretén belül tekinthették meg, amelyet a szülői közösség értékelése követett.

Óvodánk ünnepre való rákészülést, ráhangolódást vállal a téli ünnepkörrel.  Nemsokára érkezik napközinkbe a Mikulás, ellátogat a csoportokba, ahol a gyerekek énekkel, verssel köszönik meg ajándékait.

A Mikulás látogatása után a karácsonyi vásárra készülődünk, ahol többnyire a gyerekek által készített díszeket szeretnénk értékesíteni. Emellett a szülőket is meghívjuk egy barkács délutánra, ahol asztaldíszeket, kopogtatókat, vásári portékákat készíthetnek. A vásáron összegyűlt adományokat a csoport bútorzatának modernizálására fordítjuk.

Nagy hangsúlyt fektetünk a gyerekek, szülők, óvónők az ünnepi várakozására, ráhangolódására. Közösen készítünk adventi koszorút, minden hétfőn közösen meggyújtunk egy gyertyát, melynek ismertetjük történetét, adventi történeteket hallgatunk, karácsonyi dalokat énekelünk. Az adventi időszakot karácsonyfával, közös énekléssel, meghitt ünnepi hangulattal zárjuk, együtt a családokkal.

Balázs Julianna, Borsos Amália, Csoma Réka-Beatrix, Szilágyi Bernadette óvónők

Köllő Miklós Általános Iskola 2011-2024 Gyergyócsomafalva
Szerkeszti a H A R D I N F O